Seymour Schulich Teaching Excellence Awards Past First and Second Place Winners

Graduate Programs Undergraduate Program
Marisa Moriello ACTG 2019-2020 Hila Koren Cohen OMIS
Chris Carder ENTR Marc Colasanati ACTG
Graeme Deans  SGMT 2018-2019 Alex Fisher  ACTG
Ikjyot Singh Kohli  MBAN Alex Garber  ACTG
Farrokh Zandi  ECON 2017-2018 Alla Volodina  ACTG
Karen Chiykowski  FINE Greg Chiykowski  FINE
Peter Macdonald  SGMT 2016-2017 Klaudia Watts  SGMT
Mike Valente  ORGS Mariam Humayun  MKTG
Graeme Deans  IMBA 2015-2016 Hila Koren Cohen  OMIS
Jane-Michèle Clark  MKTG Geoffrey Kistruck  ENTR
Mary Waller  ORGS 2014-2015 Graeme Deans  ECON
Kevin Tasa  ORGS Alex Fisher  ACTG
Thomas Medcof  ORGS 2013-2014 Theodore Tolias  ECON
Alan Marshall  OMIS Narbe Alexandrian  ACTG
Matthias Kipping  SGMT 2012-2013 Alex Fisher  ACTG
Ashwin Joshi  MKTG Peter Macdonald  PLCY
Ashley Konson  MKTG 2011-2012 Aleem Visram  MKTG
Gary Miller  ORGS Gregory Milavsky  ENTR
Bryan Hayday  NMLP 2010-2011 Patrick Iaboni  PROP
Gordon Roberts  FINE Gail Drory  ACTG
Mary Waller  ORGS 2009-2010 Thomas Medcof  ORGS
Atipol Supapol  ECON Elizabeth Farrell  ACTG
Brenda Zimmerman  PLCY 2008-2009 Peter Macdonald  PLCY
Ashley Konson  MKTG Karen Chiykowski  FINE
Joseph Mapa  HIMP 2007-2008 Gail Drory  ACTG
(Tied for 2nd) Chris Fredette  ORGS
& Vim Thasan  FINE
Patrick Iaboni  PROP
Gordon Roberts  ECON 2006-2007 Gregory Milavsky  PLCY
Markus Giesler  MKTG Michael Stevenson  PLCY
Rob Kozinets  MKTG 2005-2006 Mike Valente  PLCY
Kevin Markle  ACTG Frank Nanfara  ACTG
Oana Branzei  OBIR 2004-2005 Walter Perchal  ETHC
Mark Schwartz  ETHC Christine Oliver  OBIR
Andre Kuzmicki  PROP 2003-2004 Kevin Markle  ACTG
Ingo Holzinger  OBIR Peter Macdonald  PLCY
Kevin Markle  ACTG 2002-2003 Paul Wayne  ACTG
Ashwin Joshi  MKTG Elizabeth Farrell  ACTG
David Valliere  CC/SBG 2001-2002 Gail Drory  ACTG
Gordon Roberts  FINE Leon Wasser  ETHC
Ron Burke  OBIR 2000-2001 John Dwyer  ETHC
Ellen Auster  PLCY Ashwin Joshi  MKTG
Steve Weiss  PLCY 1999-2000 Neil Shankman  OBIR
John Friedland  ACTG Margaret Hastings  MKTG
Theo Tolias  ECON 1998-1999 Elizabeth Farrell  ACTG
Alan Middleton  MKTG Grail Drory  ACTG
Asaf Zohar  OBIR 1997-1998 Richard Leblanc  PLCY
Scott Anderson  FINE Farrokh Zandi  ECON

Graduate Programs

Graeme Deans  SGMT 2018-2019
Ikjyot Singh Kohli  MBAN
Farrokh Zandi  ECON 2017-2018
Karen Chiykowski  FINE
Peter Macdonald  SGMT 2016-2017
Mike Valente  ORGS
Graeme Deans  IMBA 2015-2016
Jane-Michèle Clark  MKTG
Mary Waller  ORGS 2014-2015
Kevin Tasa  ORGS
Thomas Medcof  ORGS 2013-2014
Alan Marshall  OMIS
Matthias Kipping  SGMT 2012-2013
Ashwin Joshi  MKTG
Ashley Konson  MKTG 2011-2012
Gary Miller  ORGS
Bryan Hayday  NMLP 2010-2011
Gordon Roberts  FINE
Mary Waller  ORGS 2009-2010
Atipol Supapol  ECON
Brenda Zimmerman  PLCY 2008-2009
Ashley Konson  MKTG
Joseph Mapa  HIMP 2007-2008
(Tied for 2nd) Chris Fredette  ORGS
& Vim Thasan  FINE
Gordon Roberts  ECON 2006-2007
Markus Giesler  MKTG
Rob Kozinets  MKTG 2005-2006
Kevin Markle  ACTG
Oana Branzei  OBIR 2004-2005
Mark Schwartz  ETHC
Andre Kuzmicki  PROP 2003-2004
Ingo Holzinger  OBIR
Kevin Markle  ACTG 2002-2003
Ashwin Joshi  MKTG
David Valliere  CC/SBG 2001-2002
Gordon Roberts  FINE
Ron Burke  OBIR 2000-2001
Ellen Auster  PLCY
Steve Weiss  PLCY 1999-2000
John Friedland  ACTG
Theo Tolias  ECON 1998-1999
Alan Middleton  MKTG
Asaf Zohar  OBIR 1997-1998
Scott Anderson  FINE

Undergraduate Program

2018-2019 Alex Fisher  ACTG
Alex Garber  ACTG
2017-2018 Alla Volodina  ACTG
Greg Chiykowski  FINE
2016-2017 Klaudia Watts  SGMT
Mariam Humayun  MKTG
2015-2016 Hila Koren Cohen  OMIS
Geoffrey Kistruck  ENTR
2014-2015 Graeme Deans  ECON
Alex Fisher  ACTG
2013-2014 Theodore Tolias  ECON
Narbe Alexandrian  ACTG
2012-2013 Alex Fisher  ACTG
Peter Macdonald  PLCY
2011-2012 Aleem Visram  MKTG
Gregory Milavsky  ENTR
2010-2011 Patrick Iaboni  PROP
Gail Drory  ACTG
2009-2010 Thomas Medcof  ORGS
Elizabeth Farrell  ACTG
2008-2009 Peter Macdonald  PLCY
Karen Chiykowski  FINE
2007-2008 Gail Drory  ACTG
Patrick Iaboni  PROP
2006-2007 Gregory Milavsky  PLCY
Michael Stevenson  PLCY
2005-2006 Mike Valente  PLCY
Frank Nanfara  ACTG
2004-2005 Walter Perchal  ETHC
Christine Oliver  OBIR
2003-2004 Kevin Markle  ACTG
Peter Macdonald  PLCY
2002-2003 Paul Wayne  ACTG
Elizabeth Farrell  ACTG
2001-2002 Gail Drory  ACTG
Leon Wasser  ETHC
2000-2001 John Dwyer  ETHC
Ashwin Joshi  MKTG
1999-2000 Neil Shankman  OBIR
Margaret Hastings  MKTG
1998-1999 Elizabeth Farrell  ACTG
Grail Drory  ACTG
1997-1998 Richard Leblanc  PLCY
Farrokh Zandi  ECON

John Peace Part-Time Faculty Teaching Awards Past Winners

2018-2019    Graeme Deans

2017-2018    George Klar

2016-2017    Tom Medcof

2015-2016    Gregory Chiykowski

2014-2015    Peter Macdonald

2013-2014    Stephen Friedman

2012-2013    Doug Barrett

2011-2012    Elizabeth Farrell

2010-2011    K. Ghanaghounian

2009-2010    Joe Fayt

2008-2009    John Milne

2007-2008    Stephen Friedman

2006-2007    Peter Macdonald

2005-2006    Trina McQueen

2004-2005    Bryan Hayday

2003-2004    Karen Chiykowski

2002-2003    Lois Tullo

2001-2002    Elizabeth Farrell

2000-2001    Kelly LeCouvie